piątek, 31 lipca 2015

Projekt "Europejski Chleb Pokoju" w Suchowoli

Wraz z europosłem Jarosławem Kalinowskim i marszałkiem województwa Mieczysławem Baszko wziąłem udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej w Suchowoli poświęconej realizacji projektu "Europejski Chleb Pokoju".

Suchowola to jedno z dziesięciu miejsc w Europie, które bierze udział w projekcie „Peace Bread”. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez parafię augsburską w Niemczech, która co roku zbiera ziarno zasiane w strefie wokół byłego Muru Berlińskiego i piecze z niego chleb. W kolejną rocznicę upadku Muru Stowarzyszenie „Friends Brot” oraz rząd Niemiec chcieliby upiec chleb z ziarna zasianego w całej Europie a pochodzącego z „pasa śmierci”. To właśnie zebrane dziś w Suchowoli zboże posłuży do wypieku tego chleba.

W drugiej części wydarzenia udaliśmy się na pole, gdzie dzięki zespołowi z Knyszyna przypomnieliśmy sobie obrządki związane z rozpoczęciem żniw. Miałem też możliwość zademonstrowania swoich umiejętności w koszeniu żyta kosą, Myślę, że mój ojciec by się mego koszenia nie powstydził.

wtorek, 28 lipca 2015

Spotkanie w Podlaskiej Izbie Rolniczej

Uczestniczyłem dziś w spotkaniu z prezesami powiatowych izb rolniczych, które odbyło się w siedzibie Podlaskiej Izby Rolniczej w Porosłach. Wspólnie omawialiśmy tematy ASF, bioasekuracji, dzików, suszy, nawałnic i odszkodowań. To prawdziwe bolączki rolników z woj. podlaskiego. Mam nadzieję, że działając wspólnie uda nam się coś w tym temacie zmienić.

Warto jest oddać krew

Dziś odiwedziłem Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, gdzie oddałem pierwsze 450 ml mojej krwi. Zostanie ona przekazana potrzebującym. Piszę o tym tutaj, bo to ważna sprawa - krew ratuje życie. A jak było? Cóż, więcej stresu przed niż w trakcie pobierania... Polecam i zachęcam!

piątek, 17 lipca 2015

Spotkanie z lokalnym biznesem w Suwałkach


16 lipca br. uczestniczyłem w spotkaniu przedsiębiorców i przedstawicieli samorządowców z terenu Suwalszczyzny, ktore odbyło się W siedzibie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Suwałki w ostatnim czasie, zwłaszcza w sferze gospodarczej, rozwijają się w ponadprzeciętnym tempie. Na terenach suwalskiej podstrefy SSSE kończy się obecnie budowa olbrzymiej hali produkcyjnej firmy Padma. Będzie tam pracować nawet 1,5 tys. osób. Rozbudowuje się też Malow, a w kolejce czeka Forte. Lada moment zapadną decyzje o budowie małego lotniska, które znajdzie się obok terenów SSSE. Władze miasta wiążą też spore nadzieje ze złożonym wnioskiem o rozszerzenie terenów inwestycyjnych w ramach specjalnej strefy ekonomicznej.

Zabierając głos podkreśliłem jak ważna dla przedsiębiorców jest infrastruktura techniczna regionu. Przedstawiłem stan zaawansowania inwestycji drogowych, w tym obwodnicy Suwałk, kolejowych oraz budowy lotniska w Suwałkach i budowy mostu energetycznego. Trzeba być odważnym w prowadzeniu biznesu, ale trzeba też mieć pomysł na biznes. Suwalscy przedsiębiorcy go mają i co najważniejsze realizują swoje pomysły z dobrym skutkiem dla siebie i dla regionu. Tymczasem w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020 dla przedsiębiorcow przewidziano duże środki finansowe. Trzeba będzie jednak wykazać się pomysłowością i innowacyjnością realizowanych projektów.

Wszystkim przedsiębiorcom życzę, by w nowej perspektywie finansowej w jak największym stopniu zostali beneficjentami  środków unijnych. Jeżeli teraz wykorzystamy swoją szansę, w przyszłości zyskamy podwójnie. I jeszcze jedno. W nowej perspektywie unijnej przewidziano są bardzo duże środki na rozwój rolnictwa. To może być szansa dla Suwalszczyzny. Ten region, oprócz prężnie rozwijających się gospodarczo Suwałk, ma szansę zbudować swoje silną pozycję w postaci nowoczesnego rolnictwa.

Konferencja „PROW 2014-2020 Kontynuacją Nowoczesnych Zmian W Rolnictwie”

16 lipca br. wziąłem udział w konferencji „PROW 2014-2020 Kontynuacją Nowoczesnych Zmian w Rolnictwie”, zorganizowanej przez Podlaski Oddział Regionalny w Łomży oraz suwalskie Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach. W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 osób. Byli to głównie młodzi rolnicy z terenu powiatu suwalskiego oraz przedstawiciele samorządów, przedsiębiorstw i instytucji związanych z rolnictwem.

Obecny na spotkaniu Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gross przedstawił nowe możliwości, jakie daje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, oraz preferowane przez Unię Europejską kierunki rozwoju. Zachęcił do dalszego korzystania ze środków unijnych i łączenia się w grupy producenckie. Poinformował również o planowanych na bieżący rok naborach wniosków w ramach PROW 2014-2020 i pogratulował mieszkańcom Suwalszczyzny efektywnego pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej.

Występując w nowej roli, jako wicewojewoda podlaski, w moim wystąpieniu nawiązałem do swojej wcześniejszej pracy w białostockim Biurze Wsparcia Inwestycyjnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tam jako pełnomocnik Prezesa Agencji w ramach działań  „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” czy „Ułatwianie startu młodym rolnikom” w ciągu sześciu lat podpisałem kilkanaście tysięcy umów na wsparcie realizowanych przez nich inwestycji. Z tego tytułu agencja wypłaciła rolnikom już ponad 1,2 mld złotych. Ale co najmniej drugie tyle własnych środków zainwestowali oni sami.  Poza uczestnictwem w rynkowej grze muszą również zmagać się z pogodą, która ma duży wpływ na produkcję rolniczą. Dlatego też rolnikom-producentom należy się wielki szacunek.

Na spotkaniu poinformowałem także o działaniach podejmowanych w celu likwidacji szkód spowodowanych przez suszę w uprawach zbóż jarych i użytków zielonych. Rolnicy powinni jak najszybciej zgłaszać straty do wójta gminy, który wystąpi z wnioskiem o powołanie komisji do wojewody.

niedziela, 12 lipca 2015

Anatol Borowik z odznaką honorową „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”

Muzyka łagodzi obyczaje i zbliża do siebie ludzi różnych kultur i narodów. Ta idea przyświeca Anatolowi Borowik, prezesowi Stowarzyszenia „Granie bez granic”. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej", a ja goszcząc 11 lipca br. w Hajnówce na II Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy   wraz z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Iwoną Wendel miałem przyjemność mu ją wręczyć.

Festiwal swoją obecnością zaszczyciła również Olga Okudżawa, Prezydent Światowego Funduszu Okudżawy, Dyrektor Państwowego Muzeum Bułata w Pieriedielkino, a prywatnie żona pana Bułata. Jest ona patronem festiwalu. Wręczyłem jej bukiet róż, a laureatom festiwalu pamiątkowe dyplomy.

Międzynarodowy Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy rozsławia Hajnówkę, województwo podlaskie i nasz kraj. Dziękujemy i prosimy o więcej!