środa, 30 września 2015

Wizyta studyjna grupy z Ukrainy

W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim gościłem dziś grupę studyjną z Ukrainy. Podczas spotkania omówiliśmy zasady funkcjonowania Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego i zakres zadań wojewody podlaskiego ze szczególnym uwzględnieniem funkcji kontrolnych i zwierzchniczych wobec administracji zespolonej. Rozmawialiśmy też o podziale gmin na przykładzie gminy Supraśl i zadaniach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

wtorek, 29 września 2015

Szacowanie strat spowodowanych suszą w województwie podlaskim

Do jutra, a więc do 30 września br., rolnicy mają czas na złożenie wniosków do biur powiatowych agencji ARiMR w związku ze stratami w uprawach spowodowanymi suszą. W związku z tym faktem odwiedziłem dziś Kleszczele, Milejczyce, Dziadkowice, Grodzisk, Brańsk i Wyszki. W Gminie Kleszczele rolnicy złożyli w sumie ok. 174 wnioski, w Gminie Dziadkowice - ok. 195 wniosków. w Gminie Wyszki- ok. 400 wniosków, w Gminie Grodzisk - ok. 460 wniosków i Gminie Brańsk - ok. 800 wniosków. Trwa wydawanie protokołów rolnikom. Wszystkim wójtom członkom komisji oraz osobom zaangażowanym w ich prace serdecznie dziękuję.

niedziela, 27 września 2015

Dożynki Powiatowe w Sejnach

W niedzielę uczestniczyłem w VII Dożynkach Powiatu Sejneńskiego, które rozpoczęły się mszą świętą na stadionie miejskim w Sejnach. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał starosta sejneński Piotr Alszko. Starościną dożynek została Elżbieta Ludorf, a starostą Rafał Hościk.
Na dożynkach można było obejrzeć wystawę sprzętu rolniczego, skosztować dań kuchni regionalnej i kupić rękodzieło ludowe. Za najładniejszy wieniec dożynkowy uznano ten ze wsi Szlinokiemie z gminy Puńsk. Serdecznie gratuluję Państwu Krystynie i Mieczysławowi Malinowskim, którzy wygrali w konkursie na estetyczne gospodarstwo 2015 roku.

sobota, 26 września 2015

XXVI Memoriał im. Aleksandra Wojno w Lekkoatletyce

Sobotnie przedpołudnie to dobry czas na uprawianie sportu. Na stadionie lekkoatletycznym BOSiR odbył się dziś XXVI Memoriał im. Aleksandra Wojno w Lekkoatletyce rozgrywany w ramach I Rzutu Ligi Lekkoatletycznej. Gorący doping i ostra rywalizacja - to nieodłączne elementy tego typu imprez.
Na stadionie miałem okazję porozmawiać z Marią Andrejczyk, zawodniczką klubu LUKS Hańcza Suwałki, Mistrzynią Europy Juniorów w rzucie oszczepem. Jackowi Dąbrowskiemu - dziennikarzowi sportowemu - wręczyłem zaś Brązową Odznaką Za Zasługi Dla Sportu, przyznaną przez Ministra Sportu. Gratuluję Państwu i wszystkim zawodnikom dzisiejszych zawodów i życzę Wam dalszych sukcesów.

20 lat Ośrodka Szkolenia i Wychowania PWK OHP w Wasilkowie

Dzisiejsza wizyta w Ośrodku Szkolenia i Wychowania PWK OHP w Wasilkowie była związana z obchodami 20-lecia istnienia tej placówki. Gospodarzami spotkania byli Komendant Główny OHP Marian Najdychor, Wojewódzki Komendant OHP Stanisław Fiedorowicz i Kierownik OSiW OHP Krystyna Antonowicz - to jej przekazałem pamiątkowy grawerton z podziękowaniami dla wszystkich pracowników placówki. Na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Programowej OHP mieliśmy okazję zapoznać się z prezentacją nt. działalności Podlaskiej Wojewódzkiej Komendy OHP i obejrzeć filmy będące podsumowaniem realizacji przez OHP projektów EFS. Bardzo miła uroczystość, miło było mi się z Państwem spotkać - dziękuję za zaproszenie

piątek, 25 września 2015

Debata wyborcza "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej"

Poniżej znajduje się zapowiadana wcześniej krótka relacja wideo z debaty wyborczej, która odbyła się dziś w siedzibie "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej". Zachęcam do jej obejrzenia.


Prezentacja programu wyborczego i udział w debacie

Dziś po raz pierwszy zaprezentowałem oficjalnie mój program wyborczy w postaci specjalnego wydania gazety. Wziąłem też udział w Debacie Wyborczej "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej", reprezentując Polskie Stronnictwo Ludowe. Pojawili się na niej również reprezentanci komitetów: Kukiz'15, Prawo i Sprawiedliwość, KORWIN, Samoobrona, Kongres Nowej Prawicy, Platforma Obywatelska, JOW Bezpartyjni, Partia Razem i Nowoczesna. Jak mi poszło? Chyba całkiem nieźle. Relację z debaty będzie można już wkrótce przeczytać na moim blogu oraz w poniedziałkowym "Kurierze Porannym".

Szacowanie strat w gminie Juchnowiec Kościelny

Poranną kawę wypiłem dziś w urzędzie gminy w Juchnowcu Kościelnym. Spotkałem się tam z zastępcą wójta Mirosławą Jaroszuk, inspektorem ds. ochrony środowiska i rolnictwa Anną Korolczuk i pracownikiem Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Elżbietą Kosińską. Temat rozmów to rzecz jasna prace komisji ds. szacowania strat związanych z suszą - w tej gminie rolnicy złożyli ok. 180 wniosków.

Obchody Dnia Służby Celnej

Dziś w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się obchody Dnia Służby Celnej w Białymstoku. Zasłużonym funkcjonariuszom wręczono awanse, medale i odznaki "Zasłużony dla Służby Celnej", "Za zasługi dla obronności", "Za zasługi dla Policji" i "Za zasługi dla Pożarnictwa". To była piękna uroczystość i cieszę się, że mogłem w niej uczestniczyć.

Wizyta w Dobrzyniewie Dużym

I znów w terenie. W Dobrzyniewie Dużym, gdzie rolnicy złożyli ok. 180 wniosków w związku z suszą, spotkałem się z wójtem Bogdanem Zdanowiczem, jego zastępcą Wojciechem Cybulskim, sekretarz gminy Teresą Rydzewską, pracownikiem Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Renatą Matuk, przewodniczącą komisji szacującej straty w uprawach Magdaleną Bernatowicz i pracownikiem ochrony środowiska w tamtejszym urzędzie gminy Anną Szeligowską.

czwartek, 24 września 2015

Wschodni Kongres Gospodarczy 2015

W Białymstoku trwa II Wschodni Kongres Gospodarczy, którego uczestnicy przez dwa dni będą dyskutować o współpracy gospodarczej ze Wschodem oraz o rozwoju regionów Polski Wschodniej.
Otwierając kongres, wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział, że mimo obecnej sytuacji politycznej, nie można godzić się na to, by granice dzieliły gospodarki, a trzeba myśleć o tym, co kraje mogą zrobić razem, by ta współpraca się rozwijała. - Bardzo ważne jest, aby popłynął tu, z Białegostoku, polski, mocny sygnał: jesteśmy gotowi odbudowywać koniunkturę wzajemnych relacji. Nie zapominamy, że tam obok są przyjaźni ludzie, ciekawe miejsca do robienia wspólnych interesów i jesteśmy gotowi do nowego myślenia także kategoriami, co musimy zrobić, każdy ze swojej granicy, aby ta granica była przyjaźniejsza - mówił Piechociński.
- Mamy świadomość, że w procesie dobrego umiędzynarodawiania polskiej gospodarki, ten przyjazny, poradziecki Wschód jest nam bardzo potrzebny - podkreślił wicepremier. Piechociński dodał również, że w latach 2001-2012 12 proc. polskiej wymiany towarów trafiało do krajów poradzieckich, obecnie - po kryzysie i wskutek gorszych relacji politycznych - 7,5 proc. - Musimy być gotowi do dobrej koniunktury - podkreślił.

Spotkania z członkami komisji ds. szacowania strat w związku z suszą w Łapach, Nowych Piekutach i Szepietowie

Odwiedziłem dziś kolejne trzy gminy, w których pracują komisje ds. szacowania strat związanych z suszą. W gminie Łapy, gdzie rolnicy złożyli ok. 200 wniosków, rozmawiałem z burmistrzem Urszulą Jabłońską i inspektor Agnieszką Czarnowską. Rozmawialiśmy o protokołach z szacowania strat spowodowanych suszą, ale także o sytuacji szpitala i nowym programie przebudowy dróg lokalnych, powiatowych i gminnych. Z wójtem gminy Nowe Piekuty Markiem Kaczyńskim i członkami komisji szacującej straty w tej gminie, w której skład wchodzą pracownicy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Izby Rolniczej i urzędu gminy Nowe Piekuty, rozmawialiśmy o wnioskach od rolników - łącznie wpłynęło ich 315. W Szepietowie spotkałem się zaś z burmistrzem Robertem Wyszyńskim, jego zastępcą Michałem Gąsowskim, dyrektorem Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Grzegorzem Mikołajczykiem, naczelnikiem wydziału wysokomazowieckiego biura powiatowego ARiMR Dariuszem Dutkiewiczem i członkami tamtejszej komisji szacującej straty - Pawłem Jabłońskim, Grzegorzem Godlewskim i Katarzyną Kruszewską z ODR oraz Stanisławem Zarembą z Podlaskiej Izby Rolniczej. Tam rolnicy złożyli około 500 wniosków. Tymczasem trwa wydawanie protokołów rolnikom. Do 30 września jeszcze trochę czasu. Kibicuję Wam!

środa, 23 września 2015

Wizyta gości z Państwowego Inspektoratu Produktów Nieżywnościowych w Wilnie

Na zaproszenie Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej w Białymstoku Heleny Łazowskiej, którą nadzoruję jako wicewojewoda, uczestniczyłem dziś w spotkaniu, w którym wzięli udział przedstawiciele Państwowego Inspektoratu Produktów Nieżywnościowych w Wilnie. Byli to: Renaldas Čiužas (szef Inspektoratu), Simona Bieliauskaite (główny specjalista), Ramune Razinskiene (delegatura Inspektoratu w Kownie) i Mindaugas Tauckela (delegatura Inspektoratu w Wilnie). W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie - Alicja Mazurak (dyrektor Departamentu Nadzoru Rynku) i Alicja Liszewska (starszy specjalista w Wydziale Monitorowania Systemu Nadzoru Rynku).

Otwarcie nowej hali sportowej BKS Hetman

Zarząd Białostockiego Klubu Sportowego „Hetman” zaprosił mnie dziś na uroczyste otwarcie nowej siedziby Klubu i hali sportowej. Wszystko - pełnowymiarowa sala gimnastyczna, siłownia, łazienki, szatnie i pomieszczenia administracyjne - znajduje się teraz w jednym miejscu, przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku. Inwestycja, której całkowity koszt to 3 mln zł, została dofinansowana przez Ministra Sportu i Turystyki kwotą 850 tys. zł ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach wieloletniego rozwoju bazy sportowej województwa podlaskiego.
Gratuluję zarządowi klubu i bardzo się cieszę, że miałem okazję otworzyć tą wspaniałą halę. Mam nadzieję, że będzie ona wszystkim zainteresowanym dobrze służyła, a dzięki obiektowi powiększy się grono młodzieży uprawiającej sport w Białymstoku.

poniedziałek, 21 września 2015

Wizyta w Stawiskach

W drodze powrotnej do Białegostoku zajechałem do Stawisk, gdzie spotkałem się z burmistrzem Krzysztofem Rafałowskim i podinspektor Joanną Tyszką, która zajmuje się szacowaniem strat w uprawach. Rozmawialiśmy m.in. na temat wydawania protokołów rolnikom. W tej gminie zostało złożonych około 540 wniosków

Szacowanie strat spowodowanych suszą w Przytułach

W drodze na otwarcie drogi powiatowej Gardoty - Grzymały spotkałem się z wójtem Gminy Przytuły Kazimierzem Romatowskim oraz inspektorem do spraw rolnictwa Bogusławą Chojnowską. Rozmawialiśmy o pracy komisji szacującej straty związane z suszą, wyjaśniliśmy też wszystkie niejasności. W tej gminie złożonych zostało ponad 200 wniosków.

Otwarcie drogi Gardoty - Grzymki

Dziś wraz ze starostą łomżyńskim Elżbietą Parzych, wójtem Przytuł Kazimierzem Romatowskim i dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych w Łomży Januszem Świderskim wziąłem udział w w otwarciu drogi powiatowej Gardoty - Grzymki w powiecie łomżyńskim.
W dniach 10-16 kwietnia 2013 r. droga powiatowa łącząca te dwie miejscowości została uszkodzona w związku z gwałtownym spływem wód roztopowych. Dwa lata później udało się usunąć skutki tego zdarzenia. Było to możliwe w ramach otrzymanej przez Powiat Łomżyński promesy z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Całkowity koszt inwestycji to 1,4 mln zł, z czego dotacja z budżetu państwa wyniosła 1,1 mln zł.

niedziela, 20 września 2015

IX Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu białostockiego

Na stadionie miejskim w Łapach odbyły się IX Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu białostockiego. Startowało 13 drużyn męskich i 5 żeńskich. W kategorii mężczyzn zwyciężyła drużyna OSP Zawyki (gm. Suraż) - przed OSP Chodory (gm. Turośń Kościelna) i OSP Tykocin. W kategorii drużyn żeńskich pierwsze miejsce zdobyła drużyna OSP Zawyki (gm.Suraż) - przed OSP Suraż i Iwanówka (gm. Turośń Kościelna).





Krótki materiał wideo z zawodów:


Jeszcze raz gratuluję raz jeszcze zwycięzcom, jak również wszystkim drużynom biorącym udział w zawodach. A druhowi Pawłowi Kondrackiemu gratuluję sprawnego prowadzenia zawodów.

Dożynki w Pietkowie

Na zaproszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Pietkowie (gmina Poświętne) uczestniczyłem w mszy św. dożynkowej oraz wspólnym podzieleniu się chlebem i biesiadowaniu na placu w Pietkowie. Piękna to tradycja, niestety zanikająca na wsi. Tym większe brawa dla mieszkańców Pietkowa. Tak trzymać!

sobota, 19 września 2015

Wojewódzka inauguracja sportowego roku szkolnego 2015/2016

Na stadionie lekkoatletycznym w Białymstoku uczestniczyłem na wojewódzkiej inauguracji sportowego roku szkolnego 2015/2016, połączonej z podsumowaniem sportu szkolnego 2014/2015 we współzawodnictwie szkół. W kwalifikacji starostw zwyciężyło miasto Białystok przed powiatem sokólskim i białostockim, gmin miejskich - Augustów, gmin wiejskich - Juchnowiec Kościelny.
W kwalifikacji szkół podstawowych zwyciężyła SP 32 Białystok, szkół podstawowych małych - SP Piekuty, gimnazjum - PG 19 S Białystok, szkół ponadgimnazjalnych - ZSR CKP Białystok. Gratuluję zwycięzcom i pozostałym uczestnikom rywalizacji.

Ciągnie mnie do ciągników...

Wcześniej ponad 6 lat "teorii" w Biurze Wsparcia Inwestycyjnego ARiMR w Białymstoku. Prawo jazdy kategorii "T" mam od 1977 r. Terminowałem u rodziców na C 330 (kto z młodych go pamięta?).
Zachęcany przez gospodarza wsiadłem za kierownicę... Kokpit niczym w samolocie, przycisków wiele. Cóż, zawód rolnika to dzisiaj nie tylko praca fizyczna, ale też wiedza, konieczna znajomość techniki, ekonomii i planowania produkcji w gospodarstwie rolnym.

Budowa kanału sanitarnego na Dziesięcinach

Na zaproszenie kolegi inżyniera nadzoru odwiedziłem go na budowie kanału sanitarnego o średnicy nominalnej DN 550 w ul. Dziesięciny wykonywana w technologii bezwykopowej przy pomocy wiertnicy do przewiertu sterowanego poziomego teleoptycznie. Miejsce zdjęć to komora startowa. Metodę to stosuje się w bardzo zurbanizowanych teletechnicznie pasach drogowych. Przez wykorzystanie tej metody oszczędzamy kapitał inwestycyjny na zajęcie pasa drogowego, odtworzenia nawierzchni, a także uciążliwości prosperujących firm i zamieszkałych mieszkańców w obrębie inwestycji.
Gospodarzem wizyty był inspektor nadzoru mgr inż. Jakub Kozicki. On jest też autorem tego fachowego tekstu. Jakub - dziękuję za pokazanie mi budowy z zastosowaniem nowej technologii przewiertów.

Posiedzenie Zespołu ds. Rozwiązywania Problemów Wsi

Dziś przewodniczyłem posiedzeniu Zespołu Doradczego ds. Rozwiązywania Problemów Wsi dotyczące sytuacji w rolnictwie. Na spotkaniu omówiliśmy kwestie związane z suszą rolniczą w 2015 r., działalnością Agencji Rynku Rolnego (w tym w zakresie nałożonych rolnikom kar za przekroczenie kwot mlecznych w roku kwotowym 2014/2015), działalnością Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (w tym rekompensat rolnikom poszkodowanym przez suszę) oraz aktualnej sytuacji w rolnictwie i udziału doradców w szacowaniu szkód wyrządzonych przez suszę w gospodarstwach rolnych.

Z przedstawionej przez Wydział Rolnictwa i Środowiska informacji wynika, że 28,2 tys. rolników złożyło do gmin wnioski o oszacowanie szkód wyrządzonych przez suszę na powierzchni 290,0 tys. ha. Wstępne szacunki określają wartość szkód na poziomie 200 mln zł. Prace komisji w poszczególnych gminach są zaawansowane w różnym stopniu. W większości gmin prace związane z bezpośrednią lustracją uszkodzonych upraw dobiegają końca.

Prace Komisji koncentrują się na sporządzaniu dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy finansowej w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. We wrześniu br. komisje muszą zakończyć prace. Rolnicy ubiegający się o wsparcie finansowe w terminie do 30 września powinni przekazać kserokopie protokołów do Agencji.

Na spotkaniu Dyrektor Agencji Rynku Rolnego Wojciech Kasjanowicz poinformował, że do biura wpłynęło 7100 wniosków o rozłożenie na raty kar za przekroczenie kwot mlecznych w roku kwotowym 2014/2015. W dniu 28 września 2015 r. zostaną wydane w tej sprawie decyzje administracyjne. Następnie zostaną one przekazane zainteresowanym rolnikom. Dyrektor ARR zaznaczył również, że mleczarnie otrzymają wcześniej zbiorcze pliki zawierające dane dotyczące  decyzji administracyjnych w sprawie rozłożenia na trzy nieoprocentowane raty.

W trakcie dyskusji Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej Grzegorz Leszczyński przekazał mi wniosek o wydłużenie do 10 października br. terminu przyjmowania przez ARiMR składanych przez rolników wniosków o pomoc z tytułu szkód wyrządzonych przez suszę. Zostanie on przekazany do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


piątek, 18 września 2015

Szacowanie strat w związku z suszą w gminie Zawady

Dziś spotkałem się z Wójtem Gminy Zawady Krzysztofem Wądołowskim, sekretarzem gminy Tomaszem Andruszkiewiczem oraz inspektorami Piotrem Grabowskim i Wiesławą Sakowicz, którzy są członkami komisji szacującej straty w związku z suszą.

środa, 16 września 2015

Z wizytą w gospodarstwie we wsi Wścieklice

W drodze powrotnej z Kolna do Białegostoku zajechałem do wsi Wścieklice. Odwiedziłem gospodarstwo pana Krzysztofa, rolnika specjalizującego się w produkcji trzody chlewnej, oraz jego sąsiada pana Darka, który jest producentem mleka. Jeden z nich przygotowywał siewnik do pracy, drugi zaś kosił kukurydzę na kiszonkę. Czyli zwykła, codzienna praca w gospodarstwie rolnym.

Odwiedziny w gminie Kolno

Dzisiaj na zaproszenie wójta gminy Józefa Wiśniewskiego odwiedziłem Kolno. Tam spotkałem się z pracownikami urzędu gminy, którzy pracują w komisji wojewody szacującej szkody spowodowane suszą. Mają dużo pracy, bo ponad 900 protokołów, ale widać że ich praca jest dobrze zorganizowana. Doceniam pracę pracowników gminy, przedstawicieli ośrodków doradztwa rolniczego i izb rolniczych i bardzo dziękuję im za ich zaangażowanie.
Odwiedziłem też wieś Czerwone, gdzie w towarzystwie wójta gminy, starosty i wicestarosty powiatu kolneńskiego, kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz przedstawicieli Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego spotkałem się z ponad 50 osobami - sołtysami, rolnikami i mieszkańcami gminy Kolno. W trakcie mojego wystąpienia przedstawiłem aktualną sytuację w rolnictwie. Omówiłem tryb składania tzw. wniosków suszowych i wypłat rekompensat oraz działania inwestycyjne prowadzone w ramach PROW 2007-2013 oraz PROW 2014-2020. Rzecz jasna tematów do rozmowy było dużo więcej.
To było udane spotkanie. Cieszę się, że przebiegało w sympatycznej atmosferze.

Spotkanie z kandydatami PSL do Parlamentu RP

Wicepremier Janusz Piechociński oraz senator i szefowa sztabu wyborczego PSL Andżelika Możdżanowska spotkali się dziś z kandydatami do Parlamentu RP z listy Komitetu Wyborczego Polskiego Stronnictwa Ludowego w województwie podlaskim i udzielili odpowiedzi na pytania mediów.

Wyjazdowe posiedzenie rządu w Białymstoku

Uczestniczący w wyjazdowym posiedzeniu Rady Ministrów w Białymstoku wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński oraz Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz spotkali się dziś ze mną w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

wtorek, 15 września 2015

Z wizytą w SP ZOZ MSW w Białymstoku

Z wiceministrem Rakoczym odwiedziliśmy również Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Białymstoku. Od wielu lat placówka przy ul. Ogrodowej jest uznawana przez białostoczan za ich ulubiony szpital. Na spotkaniu z dyrektorem naczelnym Markiem Chojnowskim, lekarzami, pielęgniarkami i pozostałymi pracownikami szpitala rozmawialiśmy o zarządzaniu SP ZOZ MSW i jego stabilnej kondycji finansowej. Przyznaję, że jestem pod dużym wrażeniem tej wizyty. Powinniśmy dążyć do tego, by w podobny sposób funkcjonowały inne szpitale.

Wizyty w jednostkach straży pożarnej w województwie podlaskim

W związku z wyjazdowym posiedzeniem rządu wczoraj w województwie podlaskim gościł Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Stanisław Rakoczy. Wspólnie odwiedziliśmy siedzibę Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku i Centrum Powiadamiania Ratunkowego (nr tel. 112), jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Turośni Kościelnej, jednostkę Ratowniczo–Gaśniczą PSP, Ośrodek Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej i Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Łapach oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Niewodnicy Koryckiej i Klepaczach. Wszystkim strażakom, którzy poświęcają swój czas - i często swoje życie, by ratować inne - bardzo serdecznie dziękuję. Jestem pod dużym wrażeniem Waszej pracy.

poniedziałek, 14 września 2015

Rejestracja kandydatów PSL do Sejmu w województwie podlaskim zakończona!

Rejestracja listy kandydatów w wyborach do Sejmu z Komitetu Wyborczego PSL w województwie podlaskim została dziś zakończona!

Biesiada Miodowo-Chlebowa na Osiedlu "Dziesięciny"

Miody, chleby, kiermasz rękodzieła ludowego, występy taneczne i atrakcje dla dzieci - to tylko niektóre atrakcje Biesiady Miodowo-Chlebowej, która w niedzielę odbyła się na Osiedlu "Dziesięciny". W czasie zorganizowanej przez Klub "Kalina" imprezy kwestowano na rzecz działalności Białostockiego Hospicjum dla Dorosłych, można było też wykonać podstawowe badania zdrowotne i spróbować ciast upieczonych przez wolontariuszy. Wspólnie z prezesem Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej "Rodzina Kolejowa" Andrzejem Rojkiem wręczyłem Puchar dla drużyny zwycięskiej drużyny w IV Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Przewodniczącego Rady Nadzorczej spółdzielni. Bardzo fajna impreza, godna naśladowania na pozostałych białostockich osiedlach.

niedziela, 13 września 2015

Pielgrzymka pracowników administracji do Św. Wody

Dziś odbyła się pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie. Oprócz mnie wzięli w niej udział parlamentarzyści, pracownicy administracji rządowej i samorządowej i sołtysi województwa podlaskiego. Pielgrzymka rozpoczęła się wspólną modlitwą różańcową do Siedmiu Boleści Matki Bożej. Następnie w asyście służb mundurowych i administracji rządowej złożyłem wieniec pod Krzyżem Administracji Rządowej. Uroczystą Mszę Świętą odprawił ks. Arcybiskup Senior Stanisław Szymecki, a homilię wygłosił duszpasterz parlamentarzystów i samorządowców, dyrektor kurii ks. Jarosław Grzegorczyk. Bezpośrednio po mszy odbył się piknik integracyjny.

Otwarcie zakładu Grupy Agrocentrum w Grajewie

W sobotę po południu wziąłem udział w oficjalnym otwarciu Wytwórni Pasz, Koncentratów i Premiksów Grupy Agrocentrum sp. z o.o. w Grajewie. To solidna firma z ponad 20-letnim doświadczeniem w produkcji najwyższej jakości pasz dla zwierząt gospodarskich: drobiu, bydła i trzody chlewnej. Nowy zakład robi wrażenie. Przykład Grupy Agrocentrum pokazuje, że w województwie podlaskim przedsiębiorcy chcą i umieją się rozwijać i zależy im na tym, by dbać o społeczność lokalną. Firmie i jej pracownikom życzę powodzenia i dziękuję za zaproszenie.

sobota, 12 września 2015

Krajowa Konwencja Wyborcza Polskiego Stronnictwa Ludowego

Dziś wziąłem udział w Krajowej Konwencji Wyborczej Polskiego Stronnictwa Ludowego, która odbyła się w Hali Wyładowań Energetycznych Instytutu Energetyki w Warszawie. W wydarzeniu wzięło udział ponad 2000 osób z całej Polski. Wspólnie zaprezentowaliśmy to, co udało nam się zrobić dotychczas i co jeszcze zmierzamy zrobić dla kraju.

piątek, 11 września 2015

Zjazd uczestników procesu realizacji zbiornika Siemianówka


W tym roku mija 50 lat od rozpoczęcia pierwszych działań przygotowań koncepcyjnych oraz badań możliwości powstania zbiornika Siemianówka. Z tej okazji Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku zorganizował w Siemianówce seminarium nt. budowy, eksploatacji i działania tego zbiornika. Wzięli w nim udział inżynierowie z całej Polski oraz osoby zaangażowane w budowę zalewu w latach 1977-1991. Było więc to także spotkanie sentymentalne…

40-lecie Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Siemiatyczach

Na zaproszenie starosty siemiatyckiego Jana Zalewskiego i dyrektora Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Siemiatyczach Janusza Bąka wziąłem udział w obchodach 40-lecia istnienia tej placówki. PDPS istnieje od 1975 r. i jest prowadzony dla osób przewlekle somatycznie chorych. Obecnie w placówce przebywa 62 pensjonariuszy, którzy uczestniczą w różnych formach zajęć terapeutycznych. Wizyta w Domu była dla mnie okazją do spotkania się z jego pracownikami i wręczenia im odznaczeń przyznanych przez Prezydenta RP - złotych, srebrnych i brązowych medali za długoletnią służbę. Podziwiam i szanuję Państwa pracę.

środa, 9 września 2015

Gala konkursu "Lady D. im. Krystyny Bochenek"

Dziś w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbyła się uroczysta gala podsumowująca pierwszą podlaską edycją konkursu "Lady D. im. Krystyny Bochenek", którego celem jest uhonorowanie niepełnosprawnych kobiet wnoszących istotny wkład w różne dziedziny życia społecznego. Laureatkom konkursu - paniom: Agnieszce Makarewicz, Krystynie Korolczuk, Agnieszce Pytel, Teresie Szumowskiej, Ewie Matulewicz, Zofii Dębskiej, Helenie Krajewskiej i Krystynie Wasilewskiej - wręczyłem pamiątkowe grawertony. Podczas gali przedstawiono również laureatów etapu wojewódzkiego XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Sztuka Osób Niepełnosprawnych. Przyjaźń". Uroczystość uświetnił występ Teatru T-3, który przedstawił piosenki i skecze Mariana Hemara i Antoniego Słonimskiego.

wtorek, 8 września 2015

"Piknik Dla Każdego" na Plantach

Kapryśna pogoda nie odstraszyła dziś rano organizatorów "Pikniku Dla Każdego" - Regionalnego Oddziału PTTK w Białymstoku i Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Białostockiej. Impreza odbyła się na białostockich Plantach. Mimo padającego deszczu młodzież niepełnosprawna bawiła się świetnie. Były tańce, śmieszne miny, maski i kącik fotograficzny, w którym można było zrobić sobie zdjęcie w masce lub przyprawić sobie wąsy. I o to chodzi! Organizatorom imprezy jeszcze raz dziękuję za zaproszenie i pozdrawiam serdecznie.

niedziela, 6 września 2015

40. rocznica koronacji Figury Matki Boskiej Sejneńskiej

6 września 1975 r. w Sejnach dokonano koronacji figury Matki Bożej Sejneńskiej. Mszę Świętą celebrował wówczas kardynał Karol Wojtyła, metropolita krakowski, a homilię wygłosił prymas Stefan Wyszyński. Dziś, w 40. rocznicę tego wydarzenia, w Bazylice Nawiedzenia BMP i Sanktuarium Matki Bożej w Sejnach odbyła się Msza św. koncelebrowana przez J.E. Księdza Biskupa Romualda Kamińskiego i J.E. Ks. Biskupa Arunasa Poniskaitisa z Wilna z udziałem kanoników Kapituły Sejneńsko-Wigierskiej. Wizyta w Sejnach była dla mnie również okazją do wspomnień, spotkania z rodziną i znajomymi z młodości.

sobota, 5 września 2015

IX Doroczny Koncert Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku

Na zaproszenie Witolda Karczewskiego, Prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku, wziąłem udział w IX Dorocznym Koncercie, który odbył się w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Podczas tego wydarzenia członkom Izby wręczono certyfikaty, statuetki i odznaczenia.  Wieczór uświetnił koncert Czerwonych Gitar - legendarnego zespołu, który na polskiej scenie muzycznej jest obecny od 1965 roku. Udało mi się zdobyć autografy Jerzego Skrzypczyka i Dariusza Olszewskiego. Dziękuję za wspaniały wieczór pełen muzycznych wspomnień.

Sesja Rady Gminy Juchnowiec Kościelny

Na XII Sesji Rady Gminy Juchnowiec Kościelny, w której wziąłem udział, omawiane były kwestie związane z suszą oraz rekompensatami dla rolników. Poruszono także kwestie związane ze szkodami łowieckimi i przedstawiono nowe działania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

czwartek, 3 września 2015

XXX Forum Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego

Na XXX Forum Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, które dziś i jutro odbywa się w Suwałkach, mówiłem o skutkach suszy w województwie podlaskim.

Ten rok będzie sprawdzianem dla administracji rządowej, samorządowej, instytucji pracujących na rzecz rolnictwa, reprezentantów izb rolniczych oraz rolników. Szacowanie strat spowodowanych suszą trzeba zakończyć jak najszybciej. Poszkodowani rolnicy muszą złożyć wnioski do biur powiatowych ARiMR do końca września br. i jest to termin ostateczny. Jeśli w lecie przyszłego roku utrzymają się tak samo wysokie temperatury, to już teraz powinniśmy się zmobilizować - powinniśmy wspólnie zastanowić się nad tym, co możemy zrobić w przyszłości w przypadku wystąpienia suszy.

Chciałbym w tym miejscu podziękować pracownikom urzędów gmin, pracownikom Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, przedstawicielom izb rolniczych i wszystkim zaangażowanym w prace komisji szacujących skutki suszy - osobom często przemierzającym codziennie dziesiątki kilometrów, by wykonać swoją pracę.

Z wizytą w Krypnie

W Krypnie w powiecie monieckim spotkałem się z wójtem gminy Markiem Stankiewiczem i pracownicą tamtejszego urzędu, która jest członkiem komisji szacującej straty w uprawach spowodowanych suszą na terenie gminy.

O problemach rolników na spotkaniu w Grajewie

Spotkałem się z Edmundem Borawskim - posłem RP, prezesem Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol i Jarosławem Augustowskim, starostą grajewskim. Rozmawialiśmy o problemach rolników - producentów mleka - w związku z suszą.

Cieszę się, że spółdzielnia wspiera rolników, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Zgadzamy się z posłem, że musimy szukać rozwiązań, które pomogą rolnikom przetrwać trudne chwile. To nasz obowiązek, bo rolnictwo to koło zamachowe gospodarki województwa podlaskiego.

wtorek, 1 września 2015

Rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Księżynie

Na zaproszenie Dyrektora Szkoły Podstawowej im. ks. Michała Sopoćki w Księżynie Mirosława Adama Guzewicza wziąłem  udział w rozpoczęciu roku szkolnego 2015/2016.

Życzę wszystkim uczniom jak najlepszych wyników w nauce. Byście rozwijali swoje talenty i pasje, a szkoła była tym miejscem, do którego chętnie wracacie. Nauczycielom życzę cierpliwości, zrozumienia i satysfakcji z wykonywanej przez Was pracy. A rodzicom - dodatkowo - życzę dużo radości ze swoich pociech.

Pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę

Do końca września rolnicy będą mogli składać wnioski, a 10 października ruszy wypłata pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę. - Łączna suma przyznanej dzisiaj rolnikom pomocy to ok. 488 milionów złotych w tym 450 mln to bezpośrednia pomoc do hektara. Dodatkowo rząd 17 mln złotych będzie przeznaczonych na dopłaty do materiału siewnego i prawie 21,6 mln zł to pomoc dla plantatorów czarnej porzeczki - powiedział minister Marek Sawicki.

Wartość pomocy dla sadów i krzewów owocowych to 800 złotych, a dla pozostałych upraw 400 zł do hektara - z zastrzeżeniem, że stawka ta zgodnie z prawem europejskim dotyczy gospodarstw, które ubezpieczyły się od przynajmniej jednego ryzyka pogodowego. Gospodarstwa nieubezpieczone będą miały tą pomoc pomniejszoną o połowę.

Pomoc będzie udzielana dla tych gospodarstw, które dysponują protokołami strat wykazującymi, że szkody spowodowane suszą obniżyły ich dochody o 30 %. Oprócz tego gospodarstwa rolników będą mogły liczyć na standardową pomoc polegającą na możliwości zaciągania nowych kredytów preferencyjnych, ułatwienia w spłacie starych oraz ułatwienia w wywiązaniu się ze zobowiązań wobec ANR oraz KRUS.

- Jednocześnie pragnę przypomnieć, że 14 sierpnia wystąpiłem do Komisji Europejskiej o dodatkową pomoc dla producentów bydła mięsnego i mlecznego, tak, aby mogli kontynuować swoją działalność mimo suszy.  Dodatkowo 31 sierpnia w ramach Trójkąta Weimerskiego spotykam się z ministrem rolnictwa Francji i Niemiec. Będziemy rozmawiać nie tylko o bieżących problemach na rynku mleka czy wieprzowiny, jak pierwotnie planowaliśmy, ale także z sytuacji suszowej, która doskwiera nie tylko rolnikom z Polski – wyjaśnił minister Marek Sawicki.

Ostatnim punktem pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę jest przyśpieszenie wypłat tegorocznych płatności obszarowych - Minister finansów zobowiązał się, że przyśpieszy wypłatę unijnych dotacji w systemie zaliczkowym, a to oznacza, że jeszcze w tym roku rolnicy otrzymają na konta 8 mld zł - podsumował szef resortu rolnictwa.